441|Remley 441

İşveren / Employer: Remley İnşaat
Proje Alanı / Project Location: Serdivan, Sakarya
Yılı / Year: 2017
İşlev / Function: Konut / Housing
Ölçek / Size: 4.500 m²
Durum / Situation: İnşa Edildi / Built
Konu / Issue: Mimari / Architecture

Sakarya ili, Serdivan ilçesinde, ‘’Serdivan 441’’ projesi, konut ve ticari fonksiyonları içeren, iki tip modülün kombinasyonlarının bir araya gelerek oluşturdukları blok sistemi olarak tasarlanmıştır.
Yapı bloklarının düşey sirkülasyonları ortada yer alırken, konut ve ticari birimler ona takılan L ve dikdörtgen tipi modüllerden oluşmaktadır. Bu modüller her çekirdeğe farklı bir şekilde yerleştirilerek arazi içerisinde yapıların manzara yönelimleri,iç dış ilişkileri,gün ışığı,cephe hareketleri gibi etkenler düşünülerek standart blok yapı sistemleri yerine farklı yaşam deneyimleri oluşturulmak istenmiştir.Blokların modül kombinasyonları ve cephedeki doğal taşların, saçakların, balkonların, güneş kırıcıların hareketliliği ile de tasarımda dinamiklik sağlanmak istenmiştir.Bloklara yerleştirilen modüllerin tüm cepheleri açık bir şekilde konumlandırılarak dairelerin iç dış ilişkisi kuvvetlendirilmiştir. Cephelerde ışık kontrolü ise her açıklıkta bulunan hareketli güneş kırıcı paneller ile sağlanmıştır.

"Serdivan 441" project, in the district of Serdivan in Sakarya province of Turkey, is designed as a block system that combines combinations of two types of modules that containing residential and commercial functions. Each building block; was created by integrating L and rectangular types of modules, containing residential and commercial units, around vertical circulation that located in the center. By placing these modules in different combinations around each circulation, different life experiences were desired to be created instead of standard block building systems by considering factors such as landscape orientations, internal external relations, daylight and facade movements within the land. In the project, all the facades of the block modules are clearly positioned for strengthen the inner-outer relationship of the flats. Living spaces are located in the main street and park orientation, bedrooms and wet areas are directed towards the inner courtyard. Ground terraces have been created on the ground floors to reinforce the relationship with the garden. Volumes such as parking lot, indoor pool, social facility, warehouses are arranged on the basement floor that located on the whole land.

  • Facebook
  • Instagram

info@thecatwork.com 

+90 212 236 16 10

© 2020 by theCreativeArchitecturalTeamwork Mimarlık.